Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na rotující Zemi

Uznání: NASA, Meteosat, Robert Simmon

Kdy je dělící čára mezi dnem a nocí opravdu vertikální? Zítra. Zítra je na planetě Zemi rovnodennost, období roku, kdy jsou den a noc téměř stejně dlouhé. Při rovnodenosti je zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, vertikální a spojuje severní a jižní pól. Tuto skutečnost demonstruje zrychlené video nahoře zobrazením celého roku na Zemi v dvanácti sekundách. Družice Země Meteosat pořizovala z geosynchronní dráhy každý den ve stejnou dobu místního času infračervené snímky. Video začíná při rovnodennosti v září 2010 s vertikálním terminátorem. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak je terminátor vidět více skloněný a tak severní polokoule dostává méně denního slunečního světla, což na severu způsobuje zimu. Jak rok pokračuje, tak v polovině videa v březnu 2011 přichází rovnodennost a poté se terminátor sklání více na druhou stranu a způsobuje zimu zase na jižní polokouli a léto na severní. Zaznamenaný rok končí zase při zářijové rovnodennosti a uzavírá další z miliard poutí Země kolem Slunce, kterou Země podstoupila a zase podstoupí.

Štítky: Země, Rovnodennost, Terminator


48. vesmírný týden 2025

48. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 11. do 30. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrtiNa večerní obloze je dobře vidět Saturn, během noci je vysoko Jupiter. Setkání Venuše s Merkurem na ranní obloze bude pro pozorovatele obtížné vidět. Aktivita Slunce je nyní zatím nízká. SpaceX čelí problému při testech Super Heavy, Blue Origin mezitím připravuje lander pro Artemis a vylepšuje raketu New Glenn. ESA má vrcholný meeting, na němž se proberou plány pro příští roky. K ISS startuje Sojuz MS-28 s tříčlennou posádkou. Před 110 lety byla publikována Obecná teorie relativity Alberta Einsteina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bolid

Půlnoční ranní bolid

Další informace »