Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na rotující Zemi

Uznání: NASA, Meteosat, Robert Simmon

Kdy je dělící čára mezi dnem a nocí opravdu vertikální? Zítra. Zítra je na planetě Zemi rovnodennost, období roku, kdy jsou den a noc téměř stejně dlouhé. Při rovnodenosti je zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, vertikální a spojuje severní a jižní pól. Tuto skutečnost demonstruje zrychlené video nahoře zobrazením celého roku na Zemi v dvanácti sekundách. Družice Země Meteosat pořizovala z geosynchronní dráhy každý den ve stejnou dobu místního času infračervené snímky. Video začíná při rovnodennosti v září 2010 s vertikálním terminátorem. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak je terminátor vidět více skloněný a tak severní polokoule dostává méně denního slunečního světla, což na severu způsobuje zimu. Jak rok pokračuje, tak v polovině videa v březnu 2011 přichází rovnodennost a poté se terminátor sklání více na druhou stranu a způsobuje zimu zase na jižní polokouli a léto na severní. Zaznamenaný rok končí zase při zářijové rovnodennosti a uzavírá další z miliard poutí Země kolem Slunce, kterou Země podstoupila a zase podstoupí.

Štítky: Země, Rovnodennost, Terminator


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »