Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na rotující Zemi

Uznání: NASA, Meteosat, Robert Simmon

Kdy je dělící čára mezi dnem a nocí opravdu vertikální? Zítra. Zítra je na planetě Zemi rovnodennost, období roku, kdy jsou den a noc téměř stejně dlouhé. Při rovnodenosti je zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, vertikální a spojuje severní a jižní pól. Tuto skutečnost demonstruje zrychlené video nahoře zobrazením celého roku na Zemi v dvanácti sekundách. Družice Země Meteosat pořizovala z geosynchronní dráhy každý den ve stejnou dobu místního času infračervené snímky. Video začíná při rovnodennosti v září 2010 s vertikálním terminátorem. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak je terminátor vidět více skloněný a tak severní polokoule dostává méně denního slunečního světla, což na severu způsobuje zimu. Jak rok pokračuje, tak v polovině videa v březnu 2011 přichází rovnodennost a poté se terminátor sklání více na druhou stranu a způsobuje zimu zase na jižní polokouli a léto na severní. Zaznamenaný rok končí zase při zářijové rovnodennosti a uzavírá další z miliard poutí Země kolem Slunce, kterou Země podstoupila a zase podstoupí.

Štítky: Země, Rovnodennost, Terminator


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »