Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarografické analemy

Uznání a copyright: Maciej Zapiór and Łukasz Fajfrowski

Dnes je rovnodennost. Slunce v 16:57 UT překračuje nebeský rovník při své cestě na sever a to na severní polokouli znamená první jarní den. Oslavme to tímto pozoruhodným snímkem, který sledoval roční cestu Slunce po pozemské obloze, prvním, který každý den exponoval analemy technikou solarografie. Tři analemy byly pořízeny pomocí válcové dírkové komory, kdy byly každý den po celý rok pořízovány tři minutové expozice na jediný černobílý fotografický papír od 1. března 2013 do 1. března 2014. Dobře naplánované denní expozice začínaly v 10:30, 12:00 a 13:30 středoevropského času z balkónu, který míří na jih v polské Wrocłavi, okres Kozanów. Dvě roční rovnodenosti 20. března a 22. září odpovídají středním bodům, nikoliv křižujícím se bodům na křivce ve tvaru osmičky. Zřetelné mezery na křivkách představují zamračené dny. Plné čáry vlevo dole způsobil porouchaný spínač, který nechal dírkovou komoru otevřenou.

Štítky: Rovnodennost, Analemma, Solargraph, Solargraphy


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »