Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarografické analemy

Uznání a copyright: Maciej Zapiór and Łukasz Fajfrowski

Dnes je rovnodennost. Slunce v 16:57 UT překračuje nebeský rovník při své cestě na sever a to na severní polokouli znamená první jarní den. Oslavme to tímto pozoruhodným snímkem, který sledoval roční cestu Slunce po pozemské obloze, prvním, který každý den exponoval analemy technikou solarografie. Tři analemy byly pořízeny pomocí válcové dírkové komory, kdy byly každý den po celý rok pořízovány tři minutové expozice na jediný černobílý fotografický papír od 1. března 2013 do 1. března 2014. Dobře naplánované denní expozice začínaly v 10:30, 12:00 a 13:30 středoevropského času z balkónu, který míří na jih v polské Wrocłavi, okres Kozanów. Dvě roční rovnodenosti 20. března a 22. září odpovídají středním bodům, nikoliv křižujícím se bodům na křivce ve tvaru osmičky. Zřetelné mezery na křivkách představují zamračené dny. Plné čáry vlevo dole způsobil porouchaný spínač, který nechal dírkovou komoru otevřenou.

Štítky: Rovnodennost, Analemma, Solargraph, Solargraphy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »