Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarografické analemy

Uznání a copyright: Maciej Zapiór and Łukasz Fajfrowski

Dnes je rovnodennost. Slunce v 16:57 UT překračuje nebeský rovník při své cestě na sever a to na severní polokouli znamená první jarní den. Oslavme to tímto pozoruhodným snímkem, který sledoval roční cestu Slunce po pozemské obloze, prvním, který každý den exponoval analemy technikou solarografie. Tři analemy byly pořízeny pomocí válcové dírkové komory, kdy byly každý den po celý rok pořízovány tři minutové expozice na jediný černobílý fotografický papír od 1. března 2013 do 1. března 2014. Dobře naplánované denní expozice začínaly v 10:30, 12:00 a 13:30 středoevropského času z balkónu, který míří na jih v polské Wrocłavi, okres Kozanów. Dvě roční rovnodenosti 20. března a 22. září odpovídají středním bodům, nikoliv křižujícím se bodům na křivce ve tvaru osmičky. Zřetelné mezery na křivkách představují zamračené dny. Plné čáry vlevo dole způsobil porouchaný spínač, který nechal dírkovou komoru otevřenou.

Štítky: Rovnodennost, Analemma, Solargraph, Solargraphy


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »