Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollonova Analema

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes při své cestě na jih překročí v 20:44 světového času nebeský rovník. Rovnodennost (equinox = noc je stejně dlouhá jako den) je astronomická událost, která na severní polokouli vyznačuje první podzimní den a na jižní první jarní den. Se Sluncem na nebeském rovníku mohou pozemšťané zakusit téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Oslavujme tímto pozoruhodným záznamem roční dráhy Slunce na pozemské obloze pořízeným pomocí mnoha plánovaných expozic na jediné políčko 35 milimetrového filmu. Expozice byly pořizovány ve stejnou denní dobu (9:00 místního času) a zachytily polohy Slunce od 7. ledna do 20. prosince 2003. Násobné obrazy Slunce vytvářejí protínající se křivku známou jako analema. V popředí je zachycen Apollonův chrám ve starověkém Korintu v Řecku, což je vhodné pro analemu, takže byl digitálně spojen se snímkem na film. Data rovnodennosti odpovídají středním bodům (nikoliv průsečíku) analemy. Křivka je orientována směrem a výškou odpovídajícím chrámu, takže poloha Slunce pro zářijovou rovnodennost je ten horní střední bod u středu obrázku. Letní a zimní slunovrat jsou vrch a spodek analemy.

Štítky: Apollo, Rovnodennost, Roční období, Analemma, Film


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »