Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollonova Analema

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes při své cestě na jih překročí v 20:44 světového času nebeský rovník. Rovnodennost (equinox = noc je stejně dlouhá jako den) je astronomická událost, která na severní polokouli vyznačuje první podzimní den a na jižní první jarní den. Se Sluncem na nebeském rovníku mohou pozemšťané zakusit téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Oslavujme tímto pozoruhodným záznamem roční dráhy Slunce na pozemské obloze pořízeným pomocí mnoha plánovaných expozic na jediné políčko 35 milimetrového filmu. Expozice byly pořizovány ve stejnou denní dobu (9:00 místního času) a zachytily polohy Slunce od 7. ledna do 20. prosince 2003. Násobné obrazy Slunce vytvářejí protínající se křivku známou jako analema. V popředí je zachycen Apollonův chrám ve starověkém Korintu v Řecku, což je vhodné pro analemu, takže byl digitálně spojen se snímkem na film. Data rovnodennosti odpovídají středním bodům (nikoliv průsečíku) analemy. Křivka je orientována směrem a výškou odpovídajícím chrámu, takže poloha Slunce pro zářijovou rovnodennost je ten horní střední bod u středu obrázku. Letní a zimní slunovrat jsou vrch a spodek analemy.

Štítky: Apollo, Rovnodennost, Roční období, Analemma, Film


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »