Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4628: Mlhovina Kreveta

Uznání: ESO; Acknowledgement: Martin Pugh

Jižně od hvězdy Antares v ocasu na mlhoviny bohatém souhvězdí Štíra (Scorpius) se nachází emisní mlhovina IC 4628. Mlhovinu ozařují ultrafialovým světlem jen pár miliónů let staré blízké žhavé hmotné hvězdy a to odtrhává od atomů elektrony. Elektrony se naklonec rekombinují s atomy a vytváří viditelnou záři mlhoviny, ve které domimnuje červená emise vodíku. Zobrazená oblast má v odhadované vzdálenosti 6000 světelných let asi 250 světelných let a na obloze zabírá plochu asi čtyř úplňků. Tato mlhovina je také katalogizována jako Gum 56 podle australského astronoma Colina Stanleye Guma, ovšem astronomové, kteří mají rádi mořské plody, toto kosmické mračno znají jako mlhovinu Kreveta.

Astrofyzici: Sledujte ASCL na Facebooku, G+ nebo na Twitteru

Štítky: Emisní mlhovina, Prawn nebula, IC 4628


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »