Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní pápěří

Uznání: NASA, Goddard, Adler, U. Chicago, Wesleyan

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčná dráha je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (Interstellar medium - ISM). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost dokonce i v blízkosti našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je tak řídké a emituje tak málo světla. Jedná se převážně o vodík, ovšem ten absorbuje velice specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je vidět pracovní mapa místní ISM v okolí 20 světelných let na základě stále běžících pozorování a nedávné detekce z družice Země IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Tato pozorování ukazují, že se naše Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno a tento mrak teče ven hvězdotvorné oblasti asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce může Místním mračno, též nazývané Místní pápěří, v příštích 10 000 letech. O místním ISM toho zůstává mnoho neznámého, včetně jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi. Nedávná měření družice IBEX ukazují, že směr, ze kterého tečou neutrální mezihvězdné částice naší Sluneční soustavou se mění.

Štítky: Okolí slunce, Local cloud, Interstellar gas


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »