Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní pápěří

Uznání: NASA, Goddard, Adler, U. Chicago, Wesleyan

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčná dráha je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (Interstellar medium - ISM). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost dokonce i v blízkosti našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je tak řídké a emituje tak málo světla. Jedná se převážně o vodík, ovšem ten absorbuje velice specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je vidět pracovní mapa místní ISM v okolí 20 světelných let na základě stále běžících pozorování a nedávné detekce z družice Země IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Tato pozorování ukazují, že se naše Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno a tento mrak teče ven hvězdotvorné oblasti asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce může Místním mračno, též nazývané Místní pápěří, v příštích 10 000 letech. O místním ISM toho zůstává mnoho neznámého, včetně jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi. Nedávná měření družice IBEX ukazují, že směr, ze kterého tečou neutrální mezihvězdné částice naší Sluneční soustavou se mění.

Štítky: Okolí slunce, Local cloud, Interstellar gas


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce,Venuše, Plejád a Aldebaranu v soumraku

Takové malé večerní zahradní focení :-)

Další informace »