Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní pápěří

Uznání: NASA, Goddard, Adler, U. Chicago, Wesleyan

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčná dráha je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (Interstellar medium - ISM). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost dokonce i v blízkosti našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je tak řídké a emituje tak málo světla. Jedná se převážně o vodík, ovšem ten absorbuje velice specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je vidět pracovní mapa místní ISM v okolí 20 světelných let na základě stále běžících pozorování a nedávné detekce z družice Země IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Tato pozorování ukazují, že se naše Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno a tento mrak teče ven hvězdotvorné oblasti asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce může Místním mračno, též nazývané Místní pápěří, v příštích 10 000 letech. O místním ISM toho zůstává mnoho neznámého, včetně jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi. Nedávná měření družice IBEX ukazují, že směr, ze kterého tečou neutrální mezihvězdné částice naší Sluneční soustavou se mění.

Štítky: Okolí slunce, Local cloud, Interstellar gas


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »