Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní pápěří

Uznání: NASA, Goddard, Adler, U. Chicago, Wesleyan

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčná dráha je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (Interstellar medium - ISM). ISM není uniformní, ale vykazuje skvrnitost dokonce i v blízkosti našeho Slunce. Detekovat místní ISM může být docela obtížné, protože je tak řídké a emituje tak málo světla. Jedná se převážně o vodík, ovšem ten absorbuje velice specifické barvy, které mohou být detekovány ve světle nejbližších hvězd. Nahoře je vidět pracovní mapa místní ISM v okolí 20 světelných let na základě stále běžících pozorování a nedávné detekce z družice Země IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Tato pozorování ukazují, že se naše Slunce pohybuje přes Místní mezihvězdné mračno a tento mrak teče ven hvězdotvorné oblasti asociace Scorpius-Centaurus. Naše Slunce může Místním mračno, též nazývané Místní pápěří, v příštích 10 000 letech. O místním ISM toho zůstává mnoho neznámého, včetně jeho původu a jak ovlivňuje Slunce a Zemi. Nedávná měření družice IBEX ukazují, že směr, ze kterého tečou neutrální mezihvězdné částice naší Sluneční soustavou se mění.

Štítky: Okolí slunce, Local cloud, Interstellar gas


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »