Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81 versus M82

Uznání a copyright: Ivan Eder

My zde v galaxii Mléčná dráha máme astronomická přední sedadla, abychom se mohli dívat, jak ve vzdálenosti 12 miliónů světelných let spolu zápasí M81 a M82. Obě jasné galaxie jsou sevřené v gravitačním zápasu už několik miliard let a zde jsou zachyceny na hloubkovém teleskopickém obrazu vytvořeném z 25 hodin obrazových dat. Jejich poslední přiblížení nejspíše vyústí do zvýraznění spirálních ramen M81 (vlevo) a bouřlivých hvězdotvorných oblastí v M82, které jsou tak energetické, že galaxie září rengenově. Po opakovaných průchodech za několik miliard let zůstane jen jedna galaxie. Tento kosmický moment z naší perspektivy pozorujeme přes závoj hvězd a prachových mračen Mléčné dráhy v popředí. Všudepřítomá prachová mračna jsou poměrně neprozkoumané galaktické cirry, neboli kolektivně ozářené mlhoviny, pouze pár set světelných let nad rovinou Mléčné dráhy, které slabě odrážejí světlo hvězd v popředí.
Poznámka: Kolektivně ozářené mlhoviny - návrh dr. Grygara pro Integrated Flux Nebulae.

Štítky: Prach, M82, M81, Galaxy collision, Galactic cirrus


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »