Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká spirální galaxie M81 a Arpova smyčka

Uznání a copyright: Bernard Miller

Jedna z nejjasnějších galaxií na pozemské obloze, která se co do velikosti podobá naší Mléčné dráze, je velká a krásná galaxie M81. Nachází se 11,8 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Hloubkový snímek této oblasti nahoře ukazuje podrobnosti v jasném žlutém jádře, ale zároveň sleduje i slabší útvary kolem nádherných modrých spirálních ramen a širokých prachových pásů. Na snímku je také rozsáhlý obloukovitý útvar, který vychází z galaktického disku vpravo nahoře a je znám jako Arpova smyčka. Arpova smyčka se studovala v 1960-tých letech a považovala se za materiál ve slapovovém ohonu, který byl vytažen z M81 gravitační interakcí s velkou sousední galaxií M82. Ovšem následný výzkum prokázal, že přinejmenším část Arpovy smyčky se nejspíše nachází v naší vlastní galaxii. Barvy smyčky ve viditelném a infračerveném světle odpovídají barvám všudepřítomných mračen prachu, v poměrně neprozkoumaném galaktickém cirru ve vzdálenosti pouhých několik set světelných let nad rovinou Mléčné dráhy. Prachová mračna se i s hvězdami Mléčné dráhy nacházejí v popředí tohoto pozoruhodného pohledu. Nad velkou spirálou M81 je vidět její doprovodná trpasličí galaxie Holmberg IX. Snímek na obloze zabírá asi 0,5 stupně, tedy asi velikost úplňku.

Štítky: Spirální galaxie, M81, Arp's loop


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »