Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1848: Mlhovina Duše

Uznání a copyright: Bob Andersson

V srdci královny Ethiopie vznikají hvězdy. Přesněji, velká hvězdotvorná oblast zvaná mlhovina Duše se nachází v souhvězdí Kasiopeja, kterému řecká mytologie přiřadila domýšlivou ženu krále, který dlouho předtím vládl zemím kolem horního Nilu. Mlhovina Duše obsahuje několik otevřených hvězdokup, velký rádiový zdroj známý jako W5 a obrovské vyprázdněné bubliny vytvořené větry z mladých hmotných hvězd. Mlhovina Duše měří 100 světelných let, nachází se asi 66500 světelných let daleko a obvykle je zachycena vedle svého nebeského souseda, mlhoviny Srdce (IC 1805). Snímek nahoře je převážně červený díky emisi specifické barvy světla emitovaného excitovaným vodíkem.

Štítky: Emisní mlhovina, IC 1848, Soul Nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »