Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Neptunu a Tritonu

Uznání: Voyager 2, NASA

Kamera kosmické sondy Voyager 2, která tiše prolétala vnější Sluneční soustavou, zachytila v roce 1989 Neptun a Triton, oba ve fázi srpku. Elegantní obrázek obří plynné planety a jejího zamračeného měsíce byl pořízen zezadu, právě po největším přiblížení. Takový obraz nemohl být pořízen ze Země, jelikož Neptun Zemi u Slunce nikdy neukazuje fázi srpku. Z tohoto neobvyklého místa také není vidět dobře známá modrá barva Neptunu, která vzniká rozptylem slunečního světla dopředu, takže je zčervenalý, jako zapadající Slunce. Neptun je menší, ale hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a vyzařuje více světla, než dostává od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton, Voyager


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »