Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Neptunu a Tritonu

Uznání: Voyager 2, NASA

Kamera kosmické sondy Voyager 2, která tiše prolétala vnější Sluneční soustavou, zachytila v roce 1989 Neptun a Triton, oba ve fázi srpku. Elegantní obrázek obří plynné planety a jejího zamračeného měsíce byl pořízen zezadu, právě po největším přiblížení. Takový obraz nemohl být pořízen ze Země, jelikož Neptun Zemi u Slunce nikdy neukazuje fázi srpku. Z tohoto neobvyklého místa také není vidět dobře známá modrá barva Neptunu, která vzniká rozptylem slunečního světla dopředu, takže je zčervenalý, jako zapadající Slunce. Neptun je menší, ale hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a vyzařuje více světla, než dostává od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton, Voyager


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »