Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Triton: Největší měsíc Neptunu

Uznání: Voyager 2, NASA

V říjnu 1846 William Lassell pozoroval nově objevenou planetu Neptun. Pokoušel se potvrdit svoje pozorování z předchozího týdne, že Neptun měl prstenec. Ale tentokrát objevil, že Neptun měl družici. Lassell brzy prokázal, že prstenec byl důsledkem distorze obrazu jeho nového dalekohledu, ale družice Triton zůstala. Snímek Tritonu nahoře pořídila v roce 1989 jediná kosmická sonda, která kdy kolem Tritonu proletěla: Voyager 2. Voyager 2 v tomto světě s podivnou dráhou a rotací objevil fascinující terén, tenkou atmosféru a dokonce důkazy ledových sopek. Voyager 2 také ironicky potvrdil existenci celých tenkých prstenců kolem Neptunu, ale ty by byly pro Lassella zcela neviditelné!

Štítky: Měsíc, Neptun, Triton


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »