Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Triton: Největší měsíc Neptunu

Uznání: Voyager 2, NASA

V říjnu 1846 William Lassell pozoroval nově objevenou planetu Neptun. Pokoušel se potvrdit svoje pozorování z předchozího týdne, že Neptun měl prstenec. Ale tentokrát objevil, že Neptun měl družici. Lassell brzy prokázal, že prstenec byl důsledkem distorze obrazu jeho nového dalekohledu, ale družice Triton zůstala. Snímek Tritonu nahoře pořídila v roce 1989 jediná kosmická sonda, která kdy kolem Tritonu proletěla: Voyager 2. Voyager 2 v tomto světě s podivnou dráhou a rotací objevil fascinující terén, tenkou atmosféru a dokonce důkazy ledových sopek. Voyager 2 také ironicky potvrdil existenci celých tenkých prstenců kolem Neptunu, ale ty by byly pro Lassella zcela neviditelné!

Štítky: Měsíc, Neptun, Triton


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »