Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iluze a evoluce v kupě galaxií Abell 2667

Uznání: NASA, ESA, Jean-Paul Kneib (Laboratoire d

Co se to děje v kupě galaxií Abell 2667? Zdá se, že galaxie vlevo nahoře se rozpadá na menší kusy, zatímco jiná galaxie zcela vpravo se protahuje jako žvýkačka. Většina žlutých objektů na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu jsou členové hmotné kupy galaxií známé jako Abell 2667. Borcení galaxie vlevo nahoře je skutečné. Jak galaxie brázdí mezihvězdným prostředím, tak se strhává a kondenzuje plyn za vzniku nových jasným hvězdných hnízd. Tento podrobný snímek čelního tlaku astronomům pomáhá pochopit, proč má dnes tak mnoho galaxií tak málo plynu. Zborcená galaxie zcela vpravo je ovšem pouhá iluze. Tato téměř normální galaxie je ve skutečnosti daleko za hmotnou galaktickou kupou. Světlo z této galaxie prochází přes gravitační čočku samotné Abell 2667 a jeví se podobně, jako by se jevil vzdálený člověk přes vinnou sklenku. Každá zborcená galaxie poskytuje důležitá vodítka o tom, jak se galaxie a kupy galaxií vyvíjely.

Štítky: Zobrazení gravitační čočkou, Abell 2267, Tidal stripping


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Měsíce 2025

Koláž snímků z průběhu zatmění Měsíce pohledem malého refraktoru.

Další informace »