Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře hvězdného stvoření

Uznání a copyright: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Studium hvězdotvorné oblasti W5 družicovým Spitzerovým kosmickým dalekohledem na dráze kolem Slunce poskytuje jasné důkazy, že hmotné hvězdy u středů prázdných dutin jsou starší, než hvězdy na okrajích. Pravděpodobným důvodem bude to, že starší hvězdy v centrech ve skutečnosti vyvolávají vznikání mladších hvězd na okraji. Indukovaný vznik hvězd nastává tehdy, když horký odtékající plyn stlačuje plyn chladnější do dostatečně hustých uzlů, aby se pak gravitačně smrštily do hvězdy. Nádherné pilíře vlevo se pomalu odpařují horkým odtékajícím plynem a poskytují další vizuální důkaz. Na vědecky vybarveném infračerveném snímku nahoře červená znamená zahřátý prach, zatímco bílá a zelená znamenají zvláště hustá mračna plynu. W5 je též známa jako IC 1848 a dohromady s IC 1805 tvoří komplexní oblast, kde vznikají hvězdy a nazývá se jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 velkou asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře tvoření hvězd. W5 leží asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, W5, IC 1848


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »