Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře hvězdného stvoření

Uznání a copyright: Lori Allen, Xavier Koenig (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Jak vznikají hvězdy? Studium hvězdotvorné oblasti W5 družicovým Spitzerovým kosmickým dalekohledem na dráze kolem Slunce poskytuje jasné důkazy, že hmotné hvězdy u středů prázdných dutin jsou starší, než hvězdy na okrajích. Pravděpodobným důvodem bude to, že starší hvězdy v centrech ve skutečnosti vyvolávají vznikání mladších hvězd na okraji. Indukovaný vznik hvězd nastává tehdy, když horký odtékající plyn stlačuje plyn chladnější do dostatečně hustých uzlů, aby se pak gravitačně smrštily do hvězdy. Nádherné pilíře vlevo se pomalu odpařují horkým odtékajícím plynem a poskytují další vizuální důkaz. Na vědecky vybarveném infračerveném snímku nahoře červená znamená zahřátý prach, zatímco bílá a zelená znamenají zvláště hustá mračna plynu. W5 je též známa jako IC 1848 a dohromady s IC 1805 tvoří komplexní oblast, kde vznikají hvězdy a nazývá se jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 velkou asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře tvoření hvězd. W5 leží asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, W5, IC 1848


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »