Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M82: Galaxie s překotnou tvorbou hvězd a supervětrem

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.)

M82 se také pro svůj protáhlý vzhled nazývá galaxie Doutník a dochází v ní k překotné tvorbě hvězd se supervětrem. Překotná tvorba hvězd v M82 díky postupným výbuchům supernov a silným větrům z hmotných hvězd utváří nesmírný odtok hmoty. Na tomto ostrém teleskopickém snímku je jasný důkaz supervětru z centrálních oblastí galaxie. Kompozitní snímek v červených barvách zvýrazňuje emisi z dlouhých odtokových filamentů atomového vodíku. Část plynu v supervětru je obohacena o těžké prvky, které vznikly v hmotných hvězdách a nakonec uniknou do mezihvězdného prostoru. Přidání úzkopásmových dat do této hloukové expozice ukázalo slabý útvar zvaný čepice. Tento útvar je posazený asi 35 000 světelných let vlevo nahoře nad galaxií a zdá se, že se jedná o materiál galaktického halo. Materiál byl ionizován rázem supervětru nebo intenzivní ultrafialovou radiací z mladých hmotných hvězd v galaktickém jádru. Zuřivou tvorbu hvězd v M82 vyvolalo těsné přiblížení s blízkou velkou galaxií M81 a mělo by trvat asi 100 miliónů let. M82 je 12 miliónů světelných let daleko poblíž severní hranice Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Star-formation, M82, Starburst galaxy, Cap


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »