Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa NGC 6752

Uznání a copyright: Damian Peach

Kulová hvězdokupa NGC 6752 sídlí v halo naší Galaxie Mléčná dráha asi 13 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Páva. NGC 6752 je stará přes 10 miliard let a je třetí nejjasnější kulovou hvězdokupou na pozemské obloze po Omega Centauri a 47 Tucanae. Obsahuje přes 100 tisíc hvězd v kouli o průměru asi 100 světelných let. Teleskopická pozorování NGC 6752 ukázala, že pozoruhodná část hvězd poblíž jádra jsou vícenásobné hvězdy. Pozorování též odhalila přítomnost modrých toulavých hvězd, které se zdají být příliš mladé a hmotné na to, aby mohly existovat v kupě, jejíž hvězdy by měly být aspoň dvakrát starší než Slunce. Předpokládá se, že modří tuláci vznikly sloučením nebo srážkou v hustém stelárním prostředí v jádru kupy. Tento ostrý kompozitní snímek ukazuje ve žluté barvě staré červené obry.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, Ngc6752


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »