Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31 versus M33

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Spirální galaxie M31 (vlevo) a M33 jsou obě velkými členy Místní skupiny spolu s naší Mléčnou dráhou a od sebe je na obloze dělí asi 14 stupňů (28 úplňků). Tato širokoúhlá teleskopická mozaika zachycuje barevné podrobnosti spirálních struktur v obou galaxiích a zdá se, že obě hmotné galaxie jsou na opačných stranách jasné hvězdy Mirach, beta hvězdy v souhvězdí Andromedy. Ale M31, Galaxie v Andromedě, je ve skutečnosti 2,5 miliónu světelných let daleko a M33, Galaxie v Trojúhelníku, je také asi 3 milióny světelných let daleko. Mirach je od Slunce vzdálená pouhých 200 světelných let a nachází se jistě uvnitř Mléčné dráhy i spolu se slabými mraky prachu, které pomalu plují snímkem jen pár set světelných let nad galaktickou rovinou. Ačkoliv M31 a M33 vypadají daleko, tak jsou vzájemně svázány gravitační silou. Radioastronomové objevili náznaky mostu neutrálního vodíku, který by obě galaxie mohl spojovat, což je důkaz těsného přiblížení v minulosti. Na základě měření a gravitačních simulací se nyní předpovídá, že Mléčná dráha, M31 a M33 podstoupí vzájemná těsná přiblížení a nakonec za miliardy let v budoucnosti splynou.

Štítky: M31, Prach, Místní skupina, M33, Galactic cirrus, Galaxy interaction, Mirach


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »