Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda na skalách

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě vzdálená 2,5 miliónu světelných let je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno spatřit neozbrojeným okem. Další zjevní obyvatelé noční oblohy, jako hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jsou typicky stovky až tisíce světelných let daleko, takže se nachází dobře uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je ta slabá šmouha ve středu nahoře této pozemské a nebeské krajiny zachycené ve východní Itálii, nedaleko Monte Conero u pobřeží Jadranského moře. Obrázek demonstruje úžasný rozsah vidění od pár centimetrů až po několik miliónů světelných let. I když galaxie a skaliska v moři lze vidět očima za jasné letní noci, tak žádná kamera nemohla takový pohled zachytit jedinou expozicí. Jelikož hvězdy nad obzorem vytvářely stopy, zatímco byl pořizován tento obrázek, tak musely být kombinovány oddělené expozice, které sledovaly hvězdy s expozicí skalisek a útesů, takže mohl vzniknout obraz této nádherné scény.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda, Adriatic sea


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »