Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda na skalách

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě vzdálená 2,5 miliónu světelných let je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno spatřit neozbrojeným okem. Další zjevní obyvatelé noční oblohy, jako hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jsou typicky stovky až tisíce světelných let daleko, takže se nachází dobře uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je ta slabá šmouha ve středu nahoře této pozemské a nebeské krajiny zachycené ve východní Itálii, nedaleko Monte Conero u pobřeží Jadranského moře. Obrázek demonstruje úžasný rozsah vidění od pár centimetrů až po několik miliónů světelných let. I když galaxie a skaliska v moři lze vidět očima za jasné letní noci, tak žádná kamera nemohla takový pohled zachytit jedinou expozicí. Jelikož hvězdy nad obzorem vytvářely stopy, zatímco byl pořizován tento obrázek, tak musely být kombinovány oddělené expozice, které sledovaly hvězdy s expozicí skalisek a útesů, takže mohl vzniknout obraz této nádherné scény.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda, Adriatic sea


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »