Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda na skalách

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě vzdálená 2,5 miliónu světelných let je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno spatřit neozbrojeným okem. Další zjevní obyvatelé noční oblohy, jako hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jsou typicky stovky až tisíce světelných let daleko, takže se nachází dobře uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je ta slabá šmouha ve středu nahoře této pozemské a nebeské krajiny zachycené ve východní Itálii, nedaleko Monte Conero u pobřeží Jadranského moře. Obrázek demonstruje úžasný rozsah vidění od pár centimetrů až po několik miliónů světelných let. I když galaxie a skaliska v moři lze vidět očima za jasné letní noci, tak žádná kamera nemohla takový pohled zachytit jedinou expozicí. Jelikož hvězdy nad obzorem vytvářely stopy, zatímco byl pořizován tento obrázek, tak musely být kombinovány oddělené expozice, které sledovaly hvězdy s expozicí skalisek a útesů, takže mohl vzniknout obraz této nádherné scény.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda, Adriatic sea


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »