Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodenná Země

Uznání: Roscosmos / NTSOMZ / zelenyikot.livejournal.com - Laskavostí: Igor Tirsky

Ruská meteorologická družice Elektro-L pořizuje každých 30 minut z geostacionární dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem snímky naší staré dobré planety s vysokým rozlišením. Ovšem pouze dvakrát v roce, při rovnodennosti, může pořídit snímek jako je tento, kdy se celá polokoule koupe ve slunečním světle. Osa zemské rotace při rovnodennosti není skloněna k nebo od Slunce, takže osvětlení od Slunce může dosáhnout k oběma pólům planety. Tento snímek z Elektro-L byl pořízen 22. září při podzimní rovnodennosti na severní polokouli. Toho dne bylo Slunce na chvíli za touto geostacionární družicí a na rovníku je vidět výmluvný záblesk odraženého slunečního světla na místě s družicí a Sluncem přímo nad hlavou (5MB animovaný gif).
Oprava: Na chyby v odkazech dvou obrázků upozornil Jan Pospíšil



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »