Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodenná Země

Uznání: Roscosmos / NTSOMZ / zelenyikot.livejournal.com - Laskavostí: Igor Tirsky

Ruská meteorologická družice Elektro-L pořizuje každých 30 minut z geostacionární dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem snímky naší staré dobré planety s vysokým rozlišením. Ovšem pouze dvakrát v roce, při rovnodennosti, může pořídit snímek jako je tento, kdy se celá polokoule koupe ve slunečním světle. Osa zemské rotace při rovnodennosti není skloněna k nebo od Slunce, takže osvětlení od Slunce může dosáhnout k oběma pólům planety. Tento snímek z Elektro-L byl pořízen 22. září při podzimní rovnodennosti na severní polokouli. Toho dne bylo Slunce na chvíli za touto geostacionární družicí a na rovníku je vidět výmluvný záblesk odraženého slunečního světla na místě s družicí a Sluncem přímo nad hlavou (5MB animovaný gif).
Oprava: Na chyby v odkazech dvou obrázků upozornil Jan Pospíšil22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »