Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodenná Země

Uznání: Roscosmos / NTSOMZ / zelenyikot.livejournal.com - Laskavostí: Igor Tirsky

Ruská meteorologická družice Elektro-L pořizuje každých 30 minut z geostacionární dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem snímky naší staré dobré planety s vysokým rozlišením. Ovšem pouze dvakrát v roce, při rovnodennosti, může pořídit snímek jako je tento, kdy se celá polokoule koupe ve slunečním světle. Osa zemské rotace při rovnodennosti není skloněna k nebo od Slunce, takže osvětlení od Slunce může dosáhnout k oběma pólům planety. Tento snímek z Elektro-L byl pořízen 22. září při podzimní rovnodennosti na severní polokouli. Toho dne bylo Slunce na chvíli za touto geostacionární družicí a na rovníku je vidět výmluvný záblesk odraženého slunečního světla na místě s družicí a Sluncem přímo nad hlavou (5MB animovaný gif).
Oprava: Na chyby v odkazech dvou obrázků upozornil Jan Pospíšil



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »