Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodenná Země

Uznání: Roscosmos / NTSOMZ / zelenyikot.livejournal.com - Laskavostí: Igor Tirsky

Ruská meteorologická družice Elektro-L pořizuje každých 30 minut z geostacionární dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem snímky naší staré dobré planety s vysokým rozlišením. Ovšem pouze dvakrát v roce, při rovnodennosti, může pořídit snímek jako je tento, kdy se celá polokoule koupe ve slunečním světle. Osa zemské rotace při rovnodennosti není skloněna k nebo od Slunce, takže osvětlení od Slunce může dosáhnout k oběma pólům planety. Tento snímek z Elektro-L byl pořízen 22. září při podzimní rovnodennosti na severní polokouli. Toho dne bylo Slunce na chvíli za touto geostacionární družicí a na rovníku je vidět výmluvný záblesk odraženého slunečního světla na místě s družicí a Sluncem přímo nad hlavou (5MB animovaný gif).
Oprava: Na chyby v odkazech dvou obrázků upozornil Jan Pospíšil23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »