Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Antares

Uznání: NASA, Bill Ingalls

Obloha na scenerii z kosmodromu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) ve středisku kosmických letů NASA Wallops ve Virginii je tmavá. Na snímku ze středy 18. září opouští rampu pad-0A raketa Antares společnosti Orbital Sciences Corporation s nákladní kosmickou lodí Cygnus na palubě. I když to vypadá jako v noci, tak snímek byl pořízen v 10:58 východoamerického času za jasné čisté ranní oblohy digitální kamerou uzpůsobenou pro záznam infračervených snímků. Slunce samotné je vlevo nahoře mimo snímek a vytváří silnou záři a odrazy na objektivu kamery v blízkých infračervených vlnových délkách. Na prezentaci ve falešných barvách dává vegetace a odrazy od vodní hladiny vzhled jako z jiného světa. Kosmická loď Cygnus je po dosažení oběžné dráhy nyní na cestě k setkání s Mezinárodní kosmickou stanicí v neděli. Posádce Expedice 37 doručí zhruba 1300 liber (589 kilogramů) nákladu.

Štítky: Kosmická loď, Infračervený, Raketa, Antares, Cygnus, Spaceport


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »