Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Antares

Uznání: NASA, Bill Ingalls

Obloha na scenerii z kosmodromu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) ve středisku kosmických letů NASA Wallops ve Virginii je tmavá. Na snímku ze středy 18. září opouští rampu pad-0A raketa Antares společnosti Orbital Sciences Corporation s nákladní kosmickou lodí Cygnus na palubě. I když to vypadá jako v noci, tak snímek byl pořízen v 10:58 východoamerického času za jasné čisté ranní oblohy digitální kamerou uzpůsobenou pro záznam infračervených snímků. Slunce samotné je vlevo nahoře mimo snímek a vytváří silnou záři a odrazy na objektivu kamery v blízkých infračervených vlnových délkách. Na prezentaci ve falešných barvách dává vegetace a odrazy od vodní hladiny vzhled jako z jiného světa. Kosmická loď Cygnus je po dosažení oběžné dráhy nyní na cestě k setkání s Mezinárodní kosmickou stanicí v neděli. Posádce Expedice 37 doručí zhruba 1300 liber (589 kilogramů) nákladu.

Štítky: Kosmická loď, Infračervený, Raketa, Antares, Cygnus, Spaceport


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »