Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry na mapě kosmických mikrovln ukazují na inflaci

Uznání: BICEP2 Collaboration, NSF, Steffen Richter (Harvard)

Prošel vesmír v raném období extrémně rychlým rozpínáním? Takové inflační období se předpokládalo, aby se mohlo vysvětlit několik záhadných kosmických atributů, třeba proč náš vesmír vypadá podobně v opačných směrech. Včera byly uvolněny výsledky, které ukazují očekávaný signál v nečekané síle, což podporuje předpověď inflace, kdy by měly v mikrovlném záření komického pozadí, které bylo emitováno před 13,8 miliardami let, kdy se stal vesmír poprvé průhledný, existovat specifické vzory polarizace. Tyto rané vířivé vzory zvané b-mód polarizace lze přímo přiřadit k efektu stlačování a protahování, které má na fotony, které byly vyzářeny elektrony, gravitační záření. Tyto překvapivé výsledky byly objeveny v datech mikrovlnné observatoře BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization 2) u jižního pólu. BICEP2 je na budově s ochrannou mísou kolem něho na snímku nahoře. Povšimněte se, jak černé polarizační vektory dělají víry kolem zbarvených teplotních vrcholů na vložené mapě mikrovlného pozadí oblohy. Ačkoliv jsou tyto závěry statisticky pádné, tak nejspíše zůstanou nadále kontraverzní, dokud nebudou potvrzeny nezávislými pozorováními.
Oprava: Lepší slovosled věty s emisí fotonů zaslal Augustin Hebelka

Štítky: Kosmologie, Inflation, Mikrovlnné pozadí


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní obloha,Venuše vychází nad obzor a stanice ISS zapadá za východní obzor

Další informace »