Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry na mapě kosmických mikrovln ukazují na inflaci

Uznání: BICEP2 Collaboration, NSF, Steffen Richter (Harvard)

Prošel vesmír v raném období extrémně rychlým rozpínáním? Takové inflační období se předpokládalo, aby se mohlo vysvětlit několik záhadných kosmických atributů, třeba proč náš vesmír vypadá podobně v opačných směrech. Včera byly uvolněny výsledky, které ukazují očekávaný signál v nečekané síle, což podporuje předpověď inflace, kdy by měly v mikrovlném záření komického pozadí, které bylo emitováno před 13,8 miliardami let, kdy se stal vesmír poprvé průhledný, existovat specifické vzory polarizace. Tyto rané vířivé vzory zvané b-mód polarizace lze přímo přiřadit k efektu stlačování a protahování, které má na fotony, které byly vyzářeny elektrony, gravitační záření. Tyto překvapivé výsledky byly objeveny v datech mikrovlnné observatoře BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization 2) u jižního pólu. BICEP2 je na budově s ochrannou mísou kolem něho na snímku nahoře. Povšimněte se, jak černé polarizační vektory dělají víry kolem zbarvených teplotních vrcholů na vložené mapě mikrovlného pozadí oblohy. Ačkoliv jsou tyto závěry statisticky pádné, tak nejspíše zůstanou nadále kontraverzní, dokud nebudou potvrzeny nezávislými pozorováními.
Oprava: Lepší slovosled věty s emisí fotonů zaslal Augustin Hebelka

Štítky: Kosmologie, Inflation, Mikrovlnné pozadí


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »