Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejchladnější místo na Zemi

Uznání: Ted Scambos (National Snow and Ice Data Center) et al., Landsat 8, USGS, NASA

Jak moc zima může být na Zemi? Před časem byla ve vnitřní Antarktidě zaznamenána rekordně nízká teplota -93,2 °C (-135,8 °F). To je asi o 25 °C (45 °F) více zima, než jsou nejnižší známé teploty na kterémkoliv místě, kde žijí trvale lidé. Rekordně nízká teplota nastala v srpnu 2010 během zimy v Antarktidě a objevili ji vědci při vyhodnocování několika desetiletí klimatických dat z družic Země. Nejchladnější místa byla nalezena poblíž vrcholů hor, protože vzduch výše je obecně chladnější a poměrně hustý studený vzduch se usazuje v depresích poblíž těchto vrcholů a dále se ochlazuje zmrzlou zemí. K návštěvě Antarktidy je mnohem lepší léto, kdy se některé oblasti ohřejí až na 15 °C (59 °F).

Astrofyzici: Prohlédněte si 600+ zdrojových souborů v knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů

Štítky: Země, Antarktida, Cold


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »