Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejchladnější místo na Zemi

Uznání: Ted Scambos (National Snow and Ice Data Center) et al., Landsat 8, USGS, NASA

Jak moc zima může být na Zemi? Před časem byla ve vnitřní Antarktidě zaznamenána rekordně nízká teplota -93,2 °C (-135,8 °F). To je asi o 25 °C (45 °F) více zima, než jsou nejnižší známé teploty na kterémkoliv místě, kde žijí trvale lidé. Rekordně nízká teplota nastala v srpnu 2010 během zimy v Antarktidě a objevili ji vědci při vyhodnocování několika desetiletí klimatických dat z družic Země. Nejchladnější místa byla nalezena poblíž vrcholů hor, protože vzduch výše je obecně chladnější a poměrně hustý studený vzduch se usazuje v depresích poblíž těchto vrcholů a dále se ochlazuje zmrzlou zemí. K návštěvě Antarktidy je mnohem lepší léto, kdy se některé oblasti ohřejí až na 15 °C (59 °F).

Astrofyzici: Prohlédněte si 600+ zdrojových souborů v knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů

Štítky: Země, Antarktida, Cold


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »