Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejchladnější místo na Zemi

Uznání: Ted Scambos (National Snow and Ice Data Center) et al., Landsat 8, USGS, NASA

Jak moc zima může být na Zemi? Před časem byla ve vnitřní Antarktidě zaznamenána rekordně nízká teplota -93,2 °C (-135,8 °F). To je asi o 25 °C (45 °F) více zima, než jsou nejnižší známé teploty na kterémkoliv místě, kde žijí trvale lidé. Rekordně nízká teplota nastala v srpnu 2010 během zimy v Antarktidě a objevili ji vědci při vyhodnocování několika desetiletí klimatických dat z družic Země. Nejchladnější místa byla nalezena poblíž vrcholů hor, protože vzduch výše je obecně chladnější a poměrně hustý studený vzduch se usazuje v depresích poblíž těchto vrcholů a dále se ochlazuje zmrzlou zemí. K návštěvě Antarktidy je mnohem lepší léto, kdy se některé oblasti ohřejí až na 15 °C (59 °F).

Astrofyzici: Prohlédněte si 600+ zdrojových souborů v knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů

Štítky: Země, Antarktida, Cold


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »