Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Seyfertův sextet

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Co zůstane po tomto zápasu galaxií? Tato skupina galaxií známá jako Seyfertův sextet se nachází v hlavové části rozděleného souhvězdí Hada (Serpens). Sextet ve skutečnosti obsahuje pouze čtyři interagující galaxie. U středu tohoto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je malá spirální galaxie pozadí viděná zepředu, která je ve skupině zřejmě jen náhodou. Také výrazná kondenzace vlevo nahoře nejspíš není vůbec samostatnou galaxií, ale slapovým ohonem hvězd vymrštěných gravitačními interakcemi galaxií. Interagující galaxie jsou asi 190 miliónů světelných let daleko, jsou natěsněny do oblasti o průměru zhruba 100 000 světelných let, což je srovnatelné s velikostí naší vlastní Mléčné dráhy a to z nich dělá jednu z nejhustších známých skupin galaxií. Tato gravitací těsně vázaná skupina může za několik miliard let splynout do jediné velké galaxie.

Přednáška zdarma: Editor APODu bude přednášet 3. ledna v New York City

Štítky: Galaxie ve srážce, Hubble, Seyfert's Sextet


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »