Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Seyfertův sextet

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Co zůstane po tomto zápasu galaxií? Tato skupina galaxií známá jako Seyfertův sextet se nachází v hlavové části rozděleného souhvězdí Hada (Serpens). Sextet ve skutečnosti obsahuje pouze čtyři interagující galaxie. U středu tohoto snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je malá spirální galaxie pozadí viděná zepředu, která je ve skupině zřejmě jen náhodou. Také výrazná kondenzace vlevo nahoře nejspíš není vůbec samostatnou galaxií, ale slapovým ohonem hvězd vymrštěných gravitačními interakcemi galaxií. Interagující galaxie jsou asi 190 miliónů světelných let daleko, jsou natěsněny do oblasti o průměru zhruba 100 000 světelných let, což je srovnatelné s velikostí naší vlastní Mléčné dráhy a to z nich dělá jednu z nejhustších známých skupin galaxií. Tato gravitací těsně vázaná skupina může za několik miliard let splynout do jediné velké galaxie.

Přednáška zdarma: Editor APODu bude přednášet 3. ledna v New York City

Štítky: Galaxie ve srážce, Hubble, Seyfert's Sextet


27. vesmírný týden 2022

27. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 7. do 10. 7. 2022. Měsíc bude v první čtvrti. Planety jsou vidět na ranní obloze. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. Aktivita Slunce je nízká. SLS je zpět ve VAB po úspěšném testu. Starship 24 a Super Heavy B7 poprvé se všemi motory. Před čtvrtstoletím se podařilo první úspěšné přistání na Marsu od mise Viking ze sedmdesátých let 20. století.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »