Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad mlýnem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Kometa Lovejoy je nadále pro kamery velmi působivou kometou. Na snímku šestisekundovou expozicí nahoře je kometa C/2013 R1 (Lovejoy) zobrazena nad mlýnem v Saint-Michel-l'Observatoire v jižní Francii. V popředí je levandulové pole. Kometa Lovejoy by měla být dosažitelná pro fotografování severními pozorovateli většinu prosince skoro celou noc, i když bude postupem měsíce slábnout a na obloze bude nejvýše až před východem slunce. Pro lidi bude kometa nejlépe vidět triedrem. A giant dirty snowball, Kometa Lovejoy je velkou špinavou sněhovou koulí, která naposledy navštívila vnitřní Sluneční soustavu před asi 7000 lety, tedy v době, kdy lidstvo vynalezlo kolo.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Ohon, Comet lovejoy, Windmill


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše v konjunkci

Další informace »