Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad mlýnem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Kometa Lovejoy je nadále pro kamery velmi působivou kometou. Na snímku šestisekundovou expozicí nahoře je kometa C/2013 R1 (Lovejoy) zobrazena nad mlýnem v Saint-Michel-l'Observatoire v jižní Francii. V popředí je levandulové pole. Kometa Lovejoy by měla být dosažitelná pro fotografování severními pozorovateli většinu prosince skoro celou noc, i když bude postupem měsíce slábnout a na obloze bude nejvýše až před východem slunce. Pro lidi bude kometa nejlépe vidět triedrem. A giant dirty snowball, Kometa Lovejoy je velkou špinavou sněhovou koulí, která naposledy navštívila vnitřní Sluneční soustavu před asi 7000 lety, tedy v době, kdy lidstvo vynalezlo kolo.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Ohon, Comet lovejoy, Windmill


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Slunce za Bezdězy

iPhone SE, série snímků při západu, animace od google...

Další informace »