Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy před galaxií M63

Uznání a copyright: Damian Peach

Kometa Lovejoy byla minulý týden zachycena jak procházela před spirální galaxií M63. Kometa byla objevena teprve před 3 měsíci a nyní je kolem maxima své jasnosti. Kometu Lovejoy lze spatřit poblíž Velkého vozu před svítáním a z tmavých severních míst i neozbrojeným okem. Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) na snímku nahoře je nečekaným rivalem komety ISON a nyní předvádí velkou zelenou komu a krásný strukturovaný iontový ohon. Kometa Lovejoy se nyní vrací zpět do vnější Sluneční soustavy, ale v několika nadcházejících týdnech by měla být dobrým místem v triedrech. Spirální galaxie M63 se místo toho nachází ve velké vzdálenosti a dá se čekat, že na obloze zůstane stacionární a svoji relativní jasnost si udrží alespoň několik dalších miliónů let.

Poslední zprávy: Pokračující sága komety ISON

Štítky: Spirální galaxie, M63, Comet lovejoy


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění až za obzor

Canon R8, Canon RF 24-105 f/4, Multiexpozice přes filtr Baader s ohniskem 105, clona f/8, Iso 100, závěrka 1/800

Další informace »