Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah laserem do Galaktického centra

Image Credit: Yuri Beletsky (ESO)

Proč ti lidé míří silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to ovšem neznamená první krok nějaké Galaktické války. Místo toho astronomové z dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkoušejí změřit distorzi stále proměnlivé pozemské atmosféry. Trvalé pozorování laserem excitovaných atomů ve velkých výškách, které se jeví jako umělá hvězda, astronomům umožňuje měřit rozostření atmosféry. Tato informace se okamžitě dostává zpátky k zrcadlu VLT, které se pak mírně deformuje, aby se toto rozostření minimalizovalo. V tomto případě VLT pozoroval centrum naší Galaxie, takže bylo třeba znát rozostření naší atmosféry v tomto směru. Co se týče mezigalaktického válčení, tak při pozorování ze středu naší Galaxie se neočekávají žádné oběti. Světlo i z tak silného laseru by se sloučilo se světlem našeho Slunce a dohromady by se jevilo jen jako slabá vzdálená hvězda.

Nový rok se blíží: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Galaktický střed, Adaptivní optika, Laser


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »