Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah laserem do Galaktického centra

Image Credit: Yuri Beletsky (ESO)

Proč ti lidé míří silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to ovšem neznamená první krok nějaké Galaktické války. Místo toho astronomové z dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkoušejí změřit distorzi stále proměnlivé pozemské atmosféry. Trvalé pozorování laserem excitovaných atomů ve velkých výškách, které se jeví jako umělá hvězda, astronomům umožňuje měřit rozostření atmosféry. Tato informace se okamžitě dostává zpátky k zrcadlu VLT, které se pak mírně deformuje, aby se toto rozostření minimalizovalo. V tomto případě VLT pozoroval centrum naší Galaxie, takže bylo třeba znát rozostření naší atmosféry v tomto směru. Co se týče mezigalaktického válčení, tak při pozorování ze středu naší Galaxie se neočekávají žádné oběti. Světlo i z tak silného laseru by se sloučilo se světlem našeho Slunce a dohromady by se jevilo jen jako slabá vzdálená hvězda.

Nový rok se blíží: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Galaktický střed, Adaptivní optika, Laser


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »