Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivá kometa ISON

Uznání: NASA, ESA, SOHO - Video Editing: Babak Tafreshi (TWAN)

Poté, co lízač Slunce, kometa ISON nebyla po svém průchodu perihelem vidět kosmickou sluneční observatoří, tak se pokládala za ztracenou. Ovšem včera kometa ISON pozorovatele překvapila, jelikož materiál, který putuje podél dráhy komety, se stal viditelný a dokonce rozvinul rozsáhlý vějířovitý prachový ohon. Video editované a zpracované do HD formátu (vimeo, youtube) se skládá ze snímků z koronografů kosmické observatoře SOHO. Video kometu sleduje při pohledu širokoúhlou kamerou (modrá) a úzkoúhlou kamerou (červená)) v čase před a po průchodu perihelem. V obou zorných polích je ohromující zář Slunce odstíněna centrálním zákrytovým diskem. Bílý kruh ukazuje polohu Slunce a měřítko. Překvapivá kometa ISON bude v nadcházejících dnech na pozemské obloze vycházet před svítáním s otázkami, které čekají na odpověď a se vzrušující možností, že malé kometární jádro přežilo celé, nebo aspoň část.

Štítky: Lízač Slunce, Perihelion, Video, Comet ISON, C/2012 s1


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »