Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Everestu z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Pokud byste stáli na Marsu, co byste mohli vidět? Zarolujte doprava a uvidíte. Vozítko Spirit, které po Marsu jezdilo od roku 2004 do roku 2009, v roce 2005 vyšplhalo na vrchol kopce a během tří dnů pořídilo sérii snímků, které pak byly digitálně spojeny do 360-ti stupňového panoráma. Vozítko Spirit mělo instrukce pořizovat snímky tak, aby měly stejné rozlišení, jak vidí člověk se zrakem 6-6. [Člověk se zrakovou ostrostí 6/12 by se vzdálenosti 6 m viděl to, co by člověk s normálním zrakem 6/6 viděl ze vzdálenosti 12 m, atd. - pozn. překl.] Úplné výsledné panoráma má v historii povrchové fotografie Marsu nevídanou úroveň podrobností a uvidíte ho po kliknutí na obrázek nahoře. Panoráma bylo pořízeno z rozhledny Husband Hill a na počest pohledu z nejvyšší hory na Zemi bylo pojmenováno panoráma Everest. V kráteru Gusev jsou vidět kameny, rezavý písek, marťanské sluneční hodiny, rozsáhlé pláně, blízké vrcholy, vzdálené vrcholy a písečné závěje. V dálce je vidět rychle se pohybující prašný vír jako nepatrné zjevení v červené, zelené nebo modré barvě, tedy v barvách filtrů použitých k výstavbě tohoto pohledu v přirozených barvách.

Poslední snímky + klasický APOD: Podívejte se na facebooku na APOD.Sky.

Štítky: Mars, Spirit rover, Everest Parorama


27. vesmírný týden 2022

27. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 7. do 10. 7. 2022. Měsíc bude v první čtvrti. Planety jsou vidět na ranní obloze. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. Aktivita Slunce je nízká. SLS je zpět ve VAB po úspěšném testu. Starship 24 a Super Heavy B7 poprvé se všemi motory. Před čtvrtstoletím se podařilo první úspěšné přistání na Marsu od mise Viking ze sedmdesátých let 20. století.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »