Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pouhým okem viditelná Nova Centauri 2013

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Na jižní polokouli lze snadno spatřit jasné hvězdy alfa a beta Centauri v souhvězdí Kentaura (Centaurus). Nyní tam přibyla pouhým okem viditelná Nova Centauri 2013. Nová hvězda se připojila do starého rozsáhlého souhvězdí a na tomto nočním snímku pořízenému poblíž observatoře Las Campanas v chilské jižní poušti Atacama 5. prosince je vidět přes zelenavé světélkování vzduchu. Novu Cen 2013 objevil lovec nov John Seach z Austrálie 2. prosince, když se její jasnost přiblížila viditelnosti pouhým okem a byla spektroskopicky identifikována jako klasická nova, tedy interagující dvojhvězda složená z hustého žhavého bílého trpaslíka a chladného obra jako doprovodné složky. Materiál z doprovodné hvězdy se kupí, jak padá na povrch bílého trpaslíka až se spustí termonukleární reakce. Tento kataklysmický výbuch ústí do drastického vzrůstu jasnosti s rozpínající se obálkou trosek. Hvězdy ovšem nejsou zničeny. Klasické novy se považují za rekurentní, jelikož materiál přitékající na bílého trpaslíka nakonec vyústí do dalšího vzplanutí.

Štítky: Nova, Nova centauri 2013, Alpha centaurus


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »