Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum Nova Delphini

Uznání a copyright: Jürg Alean

Když se koncem minulého týdne v souhvězdí Delfína objevila nová hvězda, tak její spektrum astronomům naznačilo skutečnou podstatu této události. Hvězda se nyní nazývá Nova Delphini a její viditelné spektrum kolem období největší jasnosti je u středu obrázku pole okolí zachyceného hranolem a dalekohledem v noci 16/17. srpna hvězdárny Sternwarte Bülach ve Švýcarsku. Ve spektru novy jsou vidět silné absorpční čáry od vodíkových atomů jako ty nejtmavější pásy, ale k červenému konci jsou také ohraničeny jasnými emisními pásy. Tento vzor je spektrální známkou materiálu, který vyvrhla kataklysmická dvojhvězda známá jako klasická nova. Další hvězdy v poli jsou už slabší a jsou identifikovány svými čísly z katalogu Hipparcus, jasností v magnitudách a spektrálním typem. Vpravo dole je náhodou je vidět i slabá emisní čára z planetární mlhoviny NGC 6905.

Štítky: Nova, Klasická nova, Spectrum, Cataclysmic variable, Emission line, Absorption line


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »