Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam, Mintaka

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy uhlopříčně od východu na západ (zprava dole doleva nahoru) na tomto nádherném kosmickém pohledu. Tito tři nadobři jsou mnohem více hmotní než Slunce a jsou jinak známí jako Orionův pás. Nacházejí se asi 1500 světelných let daleko a zrodili se z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen v Orionu. Mračna plynu a prachu, které plují v této oblasti mají často složité a někdy překvapující dobře známé tvary, včetně tmavé mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamínek vpravo níže od Alnitaku. Slavná mlhovina Orion samotná se nachází mimo pravý okraj tohoto malebného pole hvězd. Tento širokoúhlý teleskopický snímek zabírá na obloze asi 4 stupně.

Pozorujte: Meteorický rod Geminidy

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »