Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam, Mintaka

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy uhlopříčně od východu na západ (zprava dole doleva nahoru) na tomto nádherném kosmickém pohledu. Tito tři nadobři jsou mnohem více hmotní než Slunce a jsou jinak známí jako Orionův pás. Nacházejí se asi 1500 světelných let daleko a zrodili se z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen v Orionu. Mračna plynu a prachu, které plují v této oblasti mají často složité a někdy překvapující dobře známé tvary, včetně tmavé mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamínek vpravo níže od Alnitaku. Slavná mlhovina Orion samotná se nachází mimo pravý okraj tohoto malebného pole hvězd. Tento širokoúhlý teleskopický snímek zabírá na obloze asi 4 stupně.

Pozorujte: Meteorický rod Geminidy

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »