Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alnitak, Alnilam, Mintaka

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Alnitak, Alnilam a Mintaka jsou jasné modravé hvězdy uhlopříčně od východu na západ (zprava dole doleva nahoru) na tomto nádherném kosmickém pohledu. Tito tři nadobři jsou mnohem více hmotní než Slunce a jsou jinak známí jako Orionův pás. Nacházejí se asi 1500 světelných let daleko a zrodili se z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen v Orionu. Mračna plynu a prachu, které plují v této oblasti mají často složité a někdy překvapující dobře známé tvary, včetně tmavé mlhoviny Koňská hlava a mlhoviny Plamínek vpravo níže od Alnitaku. Slavná mlhovina Orion samotná se nachází mimo pravý okraj tohoto malebného pole hvězd. Tento širokoúhlý teleskopický snímek zabírá na obloze asi 4 stupně.

Pozorujte: Meteorický rod Geminidy

Štítky: Orion, Orion's belt, Alnitak, Alnilam, Mintaka


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »