Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický roj Geminid nad mokřady Dashanbao

Uznání a copyright: Jeff Dai

Tento týden na Zemi létají meteory z každoročního meteorického roje Geminid. I přes dorůstající Měsíc by spolehlivé Geminidy mohly být vidět dnes v noci (noc z 13. na 14. prosinc), což je blízko maxima roje. Tento obraz oblohy pořízený poblíž loňského maxima v časných ranních hodinách 14. prosince 2012 zachycuje spoustu krásných Geminid. Pečlivě sestavený kompoziotní obraz tvoří expozice během tří hodin při pohledu přes mokřady Dashanbao ve střední Číně. Na tmavé obloze je vidět Jupiter (vpravo), Orion (vpravo od středu) a slabý pás Mléčné dráhy. Radiant roje, což je místo odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Blíženců (Gemini) a leží těsně nad horním okrajem. Prach vymetený z orbity aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry Země rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu jako Geminidy.

Pozorujte dnes v noci: Meteorický roj Geminid

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »