Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický roj Geminid nad mokřady Dashanbao

Uznání a copyright: Jeff Dai

Tento týden na Zemi létají meteory z každoročního meteorického roje Geminid. I přes dorůstající Měsíc by spolehlivé Geminidy mohly být vidět dnes v noci (noc z 13. na 14. prosinc), což je blízko maxima roje. Tento obraz oblohy pořízený poblíž loňského maxima v časných ranních hodinách 14. prosince 2012 zachycuje spoustu krásných Geminid. Pečlivě sestavený kompoziotní obraz tvoří expozice během tří hodin při pohledu přes mokřady Dashanbao ve střední Číně. Na tmavé obloze je vidět Jupiter (vpravo), Orion (vpravo od středu) a slabý pás Mléčné dráhy. Radiant roje, což je místo odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Blíženců (Gemini) a leží těsně nad horním okrajem. Prach vymetený z orbity aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry Země rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu jako Geminidy.

Pozorujte dnes v noci: Meteorický roj Geminid

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »