Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický roj Geminid nad mokřady Dashanbao

Uznání a copyright: Jeff Dai

Tento týden na Zemi létají meteory z každoročního meteorického roje Geminid. I přes dorůstající Měsíc by spolehlivé Geminidy mohly být vidět dnes v noci (noc z 13. na 14. prosinc), což je blízko maxima roje. Tento obraz oblohy pořízený poblíž loňského maxima v časných ranních hodinách 14. prosince 2012 zachycuje spoustu krásných Geminid. Pečlivě sestavený kompoziotní obraz tvoří expozice během tří hodin při pohledu přes mokřady Dashanbao ve střední Číně. Na tmavé obloze je vidět Jupiter (vpravo), Orion (vpravo od středu) a slabý pás Mléčné dráhy. Radiant roje, což je místo odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Blíženců (Gemini) a leží těsně nad horním okrajem. Prach vymetený z orbity aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry Země rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu jako Geminidy.

Pozorujte dnes v noci: Meteorický roj Geminid

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »