Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina

Uznání a copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Toto zjevení v mezihvězdném prostoru rozfouknuté větrem hmotné hvězdy má překvapivě dobře známý tvar. Má katalogové označení NGC 7635 a je také známo jednoduše jako mlhovina Bublina. I když vypadá křehce, tak průměr bubliny 10 světelných let je důkazem bouřlivých procesů, které ji vytvořily. Vpravo nahoře od středu Bubliny je žhavá hvězda typu O, která je 100 000 krát svítivější a 45 krát hmotnější, než Slunce. Prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace z této hvězdy vyfoukly v zářícím plynu sktrukturu v hustším materiálu okolního molekulárního mračna. Mlhovina Bublina se nachází zhruba 11 000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Přirozeně vyhlížející pohled na kosmickou bublinu se skládá z úzkopásmových obrazových dat, která byla využita také k tvorbě 3D modelu.

Štítky: Hvězdný vítr, Ngc7635, Bubble nebula, O-star


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »