Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plamínek zblízka

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Mlhovina Plamínek pochopitelně nehoří. Je též známa jako NGC 2024 a její červená barva vzniká zářením atomů vodíku na okraji obřího komplexu molekulárních mračen v Orionu ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Vodíkové atomy byly ionizovány, neboli obrány o své elektrony, a září při rekombinaci atomů a elektronů. Co ale vodíkové atomy ionizuje? Na tomto podrobném pohledu v siluetě vystupuje středový tmavý pruh absorpčního mezihvězdného prachu proti záři vodíku a před optickými dalekohledy skrývá opravdový zdroj energie mlhoviny Plamínek. Za tmavým prachovým pásem leží kupa horkých, mladých hvězd, které jsou zde vidět v infračervených vlnových délkách i přes zakrývající prach. Nějaká mladá hmotná hvězda z této kupy je nejspíše zdroj energetického ultrafialového záření, které ionizuje vodík v Plamínku.

Štítky: Orion, Vodík, Flame nebula, Ngc2024


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »