Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a vulkanický světelný sloup

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není západ Slunce. A ta tenká červená čára nad ním, to není sluneční pilíř. Ta červená záře na obzoru pochází ze sopečné erupce a ta červená čára je odraz erupce od snášejících se ledových atmosférických krystalků. Tento neobvyklý vulkanický světelný sloup byl zachycen tento měsíc nad Islandem. Scéna je vidět při pohledu na sever z Jökulsárlón směrem k vybuchujícímu vulkánu Bárđarbunga v lávovém poli Holuhraun. Dokonce i obloha v popředí je malebná, s šedými mraky s texturou v nižší atmosféře a mihotavou zelenou polární září v horní atmosféře a s jasnými hvězdami v dálce. I když minulá erupce Holuhraun nastala v roce 1797, tak její současná vulkanická aktivita stále pokračuje.

Nástěnný kalendář APODu: Nebe a země

Štítky: Sopka, Aurora, Mouse over, Light pillar


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »