Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a vulkanický světelný sloup

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Toto není západ Slunce. A ta tenká červená čára nad ním, to není sluneční pilíř. Ta červená záře na obzoru pochází ze sopečné erupce a ta červená čára je odraz erupce od snášejících se ledových atmosférických krystalků. Tento neobvyklý vulkanický světelný sloup byl zachycen tento měsíc nad Islandem. Scéna je vidět při pohledu na sever z Jökulsárlón směrem k vybuchujícímu vulkánu Bárđarbunga v lávovém poli Holuhraun. Dokonce i obloha v popředí je malebná, s šedými mraky s texturou v nižší atmosféře a mihotavou zelenou polární září v horní atmosféře a s jasnými hvězdami v dálce. I když minulá erupce Holuhraun nastala v roce 1797, tak její současná vulkanická aktivita stále pokračuje.

Nástěnný kalendář APODu: Nebe a země

Štítky: Sopka, Aurora, Mouse over, Light pillar


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »