Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna ve hvězdách a prachu

Uznání a copyright: Remus Chua (Celestial Portraits)

Velká majestátní mlhovina Laguna je domovem mnoha mladých hvězd a horkého plynu. Mlhovina Laguna měří 100 světelných let a leží ve vzdálenosti pouze asi 5000 světelných let, takže je velká a jasná a lze ji v souhvězdí Střelce (Sagittarius) spatřit i bez dalekohledu. V otevřené hvězdokupě NGC 6530, která v mlhovině vznikla teprve před několika milióny let, je vidět spousta jasných hvězd. Větší mlhovina, též známá jako M8 a NGC 6523 se nazývají "Laguna" díky pásu prachu, který je vidět vlevo od středu otevřené hvězdokupy. Jasný uzlík plynu a prachu ve středu mlhoviny je znám jako mlhovina Přesýpací hodiny. Tento obrázek představuje nově zpracované panoráma M8 a zachycuje pětinásobek průměru úplňku. V Laguně nadále vznikají hvězdy, o čemž svědčí mnoho globulí, které se tam nacházejí.

Nástěnný kalendář APODu: Mlhoviny a hvězdokupy

Štítky: Emisní mlhovina, M8, Lagoon Nebula


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »