Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V centru mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Střed mlhoviny Laguna je ve víru vznikání hvězd. Ve středu snímku jsou vidět přinejmenším dva dlouhé mraky trychtýřového tvaru, každý zhruba půl světelného roku dlouhý, které vznikly extrémními hvězdnými větry a intenzivním energetickým světlem hvězd. Oblast osvětluje ohromně jasná blízká hvězda Hershel 36. Další žhavé mladé hvězdy skrývají a zčervenávají stěny prachu. Jak z těchto hvězd proudí energie do chladného prachu a plynu, tak velké teplotní rozdíly v přilehlých oblastech mohou vytvářet střihové větry, které mohou utvářet trychtýře. Tento obrázek měří asi 5 světelných let a kombinuje snímky pořízené Hubblovým kosmickým dalekohledem. Mlhovina Laguna, též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře na Znojemsku

Další informace »