Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V centru mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Střed mlhoviny Laguna je ve víru vznikání hvězd. Ve středu snímku jsou vidět přinejmenším dva dlouhé mraky trychtýřového tvaru, každý zhruba půl světelného roku dlouhý, které vznikly extrémními hvězdnými větry a intenzivním energetickým světlem hvězd. Oblast osvětluje ohromně jasná blízká hvězda Hershel 36. Další žhavé mladé hvězdy skrývají a zčervenávají stěny prachu. Jak z těchto hvězd proudí energie do chladného prachu a plynu, tak velké teplotní rozdíly v přilehlých oblastech mohou vytvářet střihové větry, které mohou utvářet trychtýře. Tento obrázek měří asi 5 světelných let a kombinuje snímky pořízené Hubblovým kosmickým dalekohledem. Mlhovina Laguna, též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »