Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V centru mlhoviny Laguna

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

Střed mlhoviny Laguna je ve víru vznikání hvězd. Ve středu snímku jsou vidět přinejmenším dva dlouhé mraky trychtýřového tvaru, každý zhruba půl světelného roku dlouhý, které vznikly extrémními hvězdnými větry a intenzivním energetickým světlem hvězd. Oblast osvětluje ohromně jasná blízká hvězda Hershel 36. Další žhavé mladé hvězdy skrývají a zčervenávají stěny prachu. Jak z těchto hvězd proudí energie do chladného prachu a plynu, tak velké teplotní rozdíly v přilehlých oblastech mohou vytvářet střihové větry, které mohou utvářet trychtýře. Tento obrázek měří asi 5 světelných let a kombinuje snímky pořízené Hubblovým kosmickým dalekohledem. Mlhovina Laguna, též známá jako M8, se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »