Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Jupiter za svítání

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

On Monday morning, Venus and Jupiter gathered close in V pondělí ráno se na úsvitové obloze těsně setkaly Venuše a Jupiter, pro někoho je dělia asi jen polovina šířky úplňku. Od roku 2000 to byla jejich nejtěsnější konjunkce a zde je vidět nad východním obzorem před východem. Poklidný barevný pohled byl pořízen z pláže Istia u města Capoliveri na ostrově Elba. Vzdálená světla a zvlněné kopce jsou na pobřeží italského Tokánska. Nebeský pár se ovšem brzy od sebe vzdálil. Jasnější Venuše dolů k východnímu obzoru do sluneční záře, zatímco Jupiter pokračoval trochu výše a nyní je na obloze před úsvitem. Obě jasné planety se opět opět setkají příští 30. června za večerního soumraku nad západním obzorem.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce, Dawn, Elba


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »