Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Jupiter za svítání

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

On Monday morning, Venus and Jupiter gathered close in V pondělí ráno se na úsvitové obloze těsně setkaly Venuše a Jupiter, pro někoho je dělia asi jen polovina šířky úplňku. Od roku 2000 to byla jejich nejtěsnější konjunkce a zde je vidět nad východním obzorem před východem. Poklidný barevný pohled byl pořízen z pláže Istia u města Capoliveri na ostrově Elba. Vzdálená světla a zvlněné kopce jsou na pobřeží italského Tokánska. Nebeský pár se ovšem brzy od sebe vzdálil. Jasnější Venuše dolů k východnímu obzoru do sluneční záře, zatímco Jupiter pokračoval trochu výše a nyní je na obloze před úsvitem. Obě jasné planety se opět opět setkají příští 30. června za večerního soumraku nad západním obzorem.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce, Dawn, Elba


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »