Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Jupiter za svítání

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

On Monday morning, Venus and Jupiter gathered close in V pondělí ráno se na úsvitové obloze těsně setkaly Venuše a Jupiter, pro někoho je dělia asi jen polovina šířky úplňku. Od roku 2000 to byla jejich nejtěsnější konjunkce a zde je vidět nad východním obzorem před východem. Poklidný barevný pohled byl pořízen z pláže Istia u města Capoliveri na ostrově Elba. Vzdálená světla a zvlněné kopce jsou na pobřeží italského Tokánska. Nebeský pár se ovšem brzy od sebe vzdálil. Jasnější Venuše dolů k východnímu obzoru do sluneční záře, zatímco Jupiter pokračoval trochu výše a nyní je na obloze před úsvitem. Obě jasné planety se opět opět setkají příští 30. června za večerního soumraku nad západním obzorem.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce, Dawn, Elba


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »