Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kontrastující terény na kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznánísnímku: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Kde by měla Philae přistát? Kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury nyní poletuje kolem komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko a bude se muset rozhodnout, kde by se měl její přistávací modul pokusit dosednout. Rosetta od příletu ke kometě počátkem tohoto měsíce odesílá podrobné snímky neobvyklého kometárního jádra a podle nich se vybere hladké místo k přistání. Hlava kometárního jádra v horní části snímku nahoře vykazuje drsné rýhy, zatímco ve spodní části tělesa jsou vidět smíšené oblasti, někdy oddělené zubatými kopci. Některé smíšené oblasti jsou vidět na hlavě i na tělese a zdá se, že mají i pole poměrně hladkého terénu. Ve spojovací oblasti zvané krk je vidět ve středu snímku poměrně široký pruh světlého hladkého terénu příležitostně posázeného velkými balvany. Rosetta má svůj modul Philae vypustit ke kometárnímu jádru velikosti tmavé hory s předpokládaným listopadovým datem přistání.

Štítky: Jádro, Rosetta, Comet Churyumov-Gerasimenko


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »