Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet Rosetty ke kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznání a copyright: ESA, Rosetta spacecraft, NavCam imager; Music: Eine kleine Nachtmusik (Mozart)

Jak to vypadá, když se přibližujete ke kometě? Počátkem tohoto měsíce lidstvo získalo nový náhled na to, jak se kosmická sonda Rosetta dostala na oběžnou dráhu kolem jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Přílet byl velice vzrušující, jelikož se nečekaně ukázalo, že jádro má podvojnou strukturu a později se ukázal neobvyklý a rozeklaný povrch. Zrychlené video ze 101 snímků nahoře ukazuje podrobnosti při příletu kosmické sondy od 1. do 6. srpna. Zledovatělé jádro komety má velikost hory a otáčí se každých 12,7 hodin. Snímky a data z Rosetty mohou vrhnout nové světlo na původ komet a ranou historii naší Sluneční soustavy. Později v tomto roce Rosetta plánuje vypustit přistávací modul Philae, který se na kometu Čurjumov-Gerasimenko pokusí přistát a uchytit se na povrchu harpunou.

Štítky: Jádro komety, Rosetta, Comet Churyumov-Gerasimenko


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »