Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet Rosetty ke kometě Čurjumov-Gerasimenko

Uznání a copyright: ESA, Rosetta spacecraft, NavCam imager; Music: Eine kleine Nachtmusik (Mozart)

Jak to vypadá, když se přibližujete ke kometě? Počátkem tohoto měsíce lidstvo získalo nový náhled na to, jak se kosmická sonda Rosetta dostala na oběžnou dráhu kolem jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Přílet byl velice vzrušující, jelikož se nečekaně ukázalo, že jádro má podvojnou strukturu a později se ukázal neobvyklý a rozeklaný povrch. Zrychlené video ze 101 snímků nahoře ukazuje podrobnosti při příletu kosmické sondy od 1. do 6. srpna. Zledovatělé jádro komety má velikost hory a otáčí se každých 12,7 hodin. Snímky a data z Rosetty mohou vrhnout nové světlo na původ komet a ranou historii naší Sluneční soustavy. Později v tomto roce Rosetta plánuje vypustit přistávací modul Philae, který se na kometu Čurjumov-Gerasimenko pokusí přistát a uchytit se na povrchu harpunou.

Štítky: Jádro komety, Rosetta, Comet Churyumov-Gerasimenko


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »