Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Rosetta ukázala kometu ze dvou částí

Uznání: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Proč má jádro této komety dvě části? Jak se meziplanetární kosmická sonda ESA pojmenovaná Rosetta stále přibližuje k jádru staré komety, tak koncem minulého týdne učinila překvapivý objev, že kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko má dvojité jádro. Ke spekulativním nápadům, jak současné dvojité jádro komety Čurjumov–Gerasimenko vzniklo, patří, že se jedná o důsledek splynutí dvou komet, že kometa je volnou hromadou suti, kterou od sebe roztahují slapové síly, že odpařování ledu bylo asymetrické, nebo že kometa podstoupila určitý typ explozivní události. Nahoře je vidět, jak se neobvyklé kometární jádro velké asi 5 km otáčí během několika hodin, přičemž každý snímek byl pořízen s odstupem 20 minut. Jak sonda Rosetta podle plánu počátkem příštího měsíce vstoupí na orbitu kolem jádra komety Čurjumov–Gerasimenko a koncem roku, pokud to bude možné, na něm přistane s malou sondou, tak přinese lepší snímky a doufejme, že i lepší teorie.

Štítky: Rosetta, Animated gif, Churyumov-Gerasimenko, Two components


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »