Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Rosetta ukázala kometu ze dvou částí

Uznání: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Proč má jádro této komety dvě části? Jak se meziplanetární kosmická sonda ESA pojmenovaná Rosetta stále přibližuje k jádru staré komety, tak koncem minulého týdne učinila překvapivý objev, že kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko má dvojité jádro. Ke spekulativním nápadům, jak současné dvojité jádro komety Čurjumov–Gerasimenko vzniklo, patří, že se jedná o důsledek splynutí dvou komet, že kometa je volnou hromadou suti, kterou od sebe roztahují slapové síly, že odpařování ledu bylo asymetrické, nebo že kometa podstoupila určitý typ explozivní události. Nahoře je vidět, jak se neobvyklé kometární jádro velké asi 5 km otáčí během několika hodin, přičemž každý snímek byl pořízen s odstupem 20 minut. Jak sonda Rosetta podle plánu počátkem příštího měsíce vstoupí na orbitu kolem jádra komety Čurjumov–Gerasimenko a koncem roku, pokud to bude možné, na něm přistane s malou sondou, tak přinese lepší snímky a doufejme, že i lepší teorie.

Štítky: Rosetta, Animated gif, Churyumov-Gerasimenko, Two components


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »