Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chybějící krátery na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Kde jsou krátery na asteroidu Itokawa? Nečekaně chybí. Japonská sonda Hayabusa se v roce 2005 přiblížila k tomuto zemskému křížiči a odvysílala snímky, které ukazují povrch jiný, než na kterémkoliv jiném dosud fotografovaném tělese Sluneční soustavy, povrch nejspíše zbavený kráterů. První hypotéza, která vysvětluje nepřítomnost tak běžných kruhových prohloubenin je, že asteroid Itokawa je hromadou suti, kusů kamení a ledu, které jen volně dohromady drží slabá gravitace. Pokud tomu tak je, tak krátery nemohou zas tak snadno vzniknout, nebo se snadno zaplní, kdykoliv se asteroid rozkmitá procházející planetou nebo dopadem těžkého meteoru. Nedávná pozemská pozorování asteroidu Itokawa ukázala, že jedna část vnitřku má dokonce vyšší průměrnou hustotu, než část druhá, což je další nečekaný objev. Sonda Hayabusa z Itokawy dopravila zpět vzorky hornin, které také poskytují důkazy o dávné historii jak tohoto neobvyklého asteroidu, tak celé naší Sluneční soustavy.

Štítky: Asteroid, Itokawa, Rubble pile


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »