Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pád k Zemi

Uznání a copyright: Red Bull Stratos, GoPro;
Music: Wilderness is Their Home Now & Satellites (East of the River), ExtremeMusic

Jaké by to bylo padat k Zemi z opravdu velké výšky? V roce 2012 ustavil nový rekord skoku z největší výšky Felix Baumgartner. Baumgartner překonal předchozí rekord pádu z výšky 31,3 kilometrů při komerčním podniku, když vyskočil ze vznášející se balónové platformy 39,0 kilometrů nad Novým Mexikem v USA a celý svůj pád zaznamenal na video. Baumgartner měl přetlakový oblek, který mu poskytoval vzduch k dýchání a ohříval ho při vzestupu v balónu, ale chladil teplo vzniklé třením při jeho pádu. Při sestupu Baumgartner padal volným pádem 36,4 km před otevřením padáku, překonal rychlost 1000 kilometrů za hodinu a též rychlost zvuku. Video nahoře zaznamenalo 4 minuty 19 sekund jeho volného pádu v reálném čase. Přitom došlo v druhé minutě k nečekané ale potenciálně velmi nebezpečné rotaci, při které mohl Baumgartner omdlít nebo ztratit orientaci. Po úchvatném pádu Baumgartner otevřel padák a bezpečně přistál.

Štítky: Balloon, Video, Falling, Felix Baumgartner


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »