Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání a copyright: Leonardo Orazi

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji? Zřejmě ne, ale zato jsou tam dvě jasné emisní mlhoviny zvané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce se oficiálně nazývá IC 1805, je vidět vpravo nahoře a její tvar připomíná klasický symbol srdce. Obě mlhoviny jasně září červeným světlem vybuzeného vodíku. Na snímku je několik mladých otevřených hvězdokup, které jsou vidět nahoře v modré barvě, včetně středů mlhovin. Světlu to k nám z těchto mlhovin, které od sebe dělí asi 300 světelných let, trvá asi 6000 let. Studie hvězd a kup, jako jsou ty uvnitř mlhovin Srdce a Duše, se soustředily na to, jak vznikají hmotné hvězdy a jak ovlivňují svoje prostředí.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Soul Nebula


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »