Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa, meteor a Mléčná dráha nad Thajskem

Uznání a copyright: Matipon Tangmatitham

Může noční obloha vypadat poklidná a zároveň nadpřirozená? Panoramatický snímek nahoře z minulého pátku by se dal klasifikovat jako poklidný, se slabými světly malého města, které svítí přes tmavou krajinu národního parku Doi Inthanon v Thajsku v popředí, i s četnými hvězdami, které září na tmavém pozadí oblohy. Vidět je i planeta Venuše a pás zvířetníkového světla vlevo. Zachyceny byly ovšem i neobvyklé události. Zaprvé, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha je sice běžný, ale zde se skoro surealisticky vznáší nad zemí. Dále, vpravo byl zachycen náhodný záblesk meteoru. Možná nejméně obvyklou částí snímku je ta jasná skvrna vlevo od meteoru. Jedná se o zplodiny hoření vzlétající rakety Ariane 5, která byla před několika minutami vypuštěna z Kourou ve Francouzské Guyaně. A jaké měl astrofotograf štěstí, když na tomto snímku zachytil start rakety? Vůbec žádné, snímek byl načasován tak, aby raketu zachytil. Šťastné bylo to, jak fotogenicky a možná i surealisticky zbytek oblohy nakonec vypadá.

Štítky: Raketa, Meteor, Milky Way band


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »