Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa, meteor a Mléčná dráha nad Thajskem

Uznání a copyright: Matipon Tangmatitham

Může noční obloha vypadat poklidná a zároveň nadpřirozená? Panoramatický snímek nahoře z minulého pátku by se dal klasifikovat jako poklidný, se slabými světly malého města, které svítí přes tmavou krajinu národního parku Doi Inthanon v Thajsku v popředí, i s četnými hvězdami, které září na tmavém pozadí oblohy. Vidět je i planeta Venuše a pás zvířetníkového světla vlevo. Zachyceny byly ovšem i neobvyklé události. Zaprvé, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha je sice běžný, ale zde se skoro surealisticky vznáší nad zemí. Dále, vpravo byl zachycen náhodný záblesk meteoru. Možná nejméně obvyklou částí snímku je ta jasná skvrna vlevo od meteoru. Jedná se o zplodiny hoření vzlétající rakety Ariane 5, která byla před několika minutami vypuštěna z Kourou ve Francouzské Guyaně. A jaké měl astrofotograf štěstí, když na tomto snímku zachytil start rakety? Vůbec žádné, snímek byl načasován tak, aby raketu zachytil. Šťastné bylo to, jak fotogenicky a možná i surealisticky zbytek oblohy nakonec vypadá.

Štítky: Raketa, Meteor, Milky Way band


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »