Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa, meteor a Mléčná dráha nad Thajskem

Uznání a copyright: Matipon Tangmatitham

Může noční obloha vypadat poklidná a zároveň nadpřirozená? Panoramatický snímek nahoře z minulého pátku by se dal klasifikovat jako poklidný, se slabými světly malého města, které svítí přes tmavou krajinu národního parku Doi Inthanon v Thajsku v popředí, i s četnými hvězdami, které září na tmavém pozadí oblohy. Vidět je i planeta Venuše a pás zvířetníkového světla vlevo. Zachyceny byly ovšem i neobvyklé události. Zaprvé, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha je sice běžný, ale zde se skoro surealisticky vznáší nad zemí. Dále, vpravo byl zachycen náhodný záblesk meteoru. Možná nejméně obvyklou částí snímku je ta jasná skvrna vlevo od meteoru. Jedná se o zplodiny hoření vzlétající rakety Ariane 5, která byla před několika minutami vypuštěna z Kourou ve Francouzské Guyaně. A jaké měl astrofotograf štěstí, když na tomto snímku zachytil start rakety? Vůbec žádné, snímek byl načasován tak, aby raketu zachytil. Šťastné bylo to, jak fotogenicky a možná i surealisticky zbytek oblohy nakonec vypadá.

Štítky: Raketa, Meteor, Milky Way band


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »