Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa, meteor a Mléčná dráha nad Thajskem

Uznání a copyright: Matipon Tangmatitham

Může noční obloha vypadat poklidná a zároveň nadpřirozená? Panoramatický snímek nahoře z minulého pátku by se dal klasifikovat jako poklidný, se slabými světly malého města, které svítí přes tmavou krajinu národního parku Doi Inthanon v Thajsku v popředí, i s četnými hvězdami, které září na tmavém pozadí oblohy. Vidět je i planeta Venuše a pás zvířetníkového světla vlevo. Zachyceny byly ovšem i neobvyklé události. Zaprvé, centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha je sice běžný, ale zde se skoro surealisticky vznáší nad zemí. Dále, vpravo byl zachycen náhodný záblesk meteoru. Možná nejméně obvyklou částí snímku je ta jasná skvrna vlevo od meteoru. Jedná se o zplodiny hoření vzlétající rakety Ariane 5, která byla před několika minutami vypuštěna z Kourou ve Francouzské Guyaně. A jaké měl astrofotograf štěstí, když na tomto snímku zachytil start rakety? Vůbec žádné, snímek byl načasován tak, aby raketu zachytil. Šťastné bylo to, jak fotogenicky a možná i surealisticky zbytek oblohy nakonec vypadá.

Štítky: Raketa, Meteor, Milky Way band


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »