Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se to stalo s naším Sluncem? Nic zas tak neobvyklého, právě vymrštilo filament. V polovině roku 2012 náhle do prostoru vybuchnul dlouho stojící sluneční filament a vytvořil koronální výron hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament byl celé dny udržován stále se měnícím magnetickým polem Slunce a načasování erupce bylo nečekané. Výsledný výbuch pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory) a výbuch vystřelil do Sluneční soustavy elektrony a ionty, z nichž některé o tři dny později zasáhly zemskou magnetosféru a vyvolaly viditelné polární záře. Nad vybuchujícím filamentem lze na tomto ultrafialovém snímku vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. Minulý týden počet na Slunci viditelných slunečních skvrn nečekaně spadnul na nulu a vyvolal spekulace, že Slunce právě prošlo velice neobvyklým slunečním maximem, tedy obdobím slunečního 11-ti letého cyklu, kdy je Slunce nejaktivnější.

Štítky: Slunce, Filament, Sluneční maximum


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »