Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se to stalo s naším Sluncem? Nic zas tak neobvyklého, právě vymrštilo filament. V polovině roku 2012 náhle do prostoru vybuchnul dlouho stojící sluneční filament a vytvořil koronální výron hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament byl celé dny udržován stále se měnícím magnetickým polem Slunce a načasování erupce bylo nečekané. Výsledný výbuch pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory) a výbuch vystřelil do Sluneční soustavy elektrony a ionty, z nichž některé o tři dny později zasáhly zemskou magnetosféru a vyvolaly viditelné polární záře. Nad vybuchujícím filamentem lze na tomto ultrafialovém snímku vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. Minulý týden počet na Slunci viditelných slunečních skvrn nečekaně spadnul na nulu a vyvolal spekulace, že Slunce právě prošlo velice neobvyklým slunečním maximem, tedy obdobím slunečního 11-ti letého cyklu, kdy je Slunce nejaktivnější.

Štítky: Slunce, Filament, Sluneční maximum


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »