Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proboření Hebes Chasma na Marsu

Uznání a copyright: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Co se to stalo s Hebes Chasma na Marsu? Hebes Chasma je proláklina kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož se tato proláklina neváže k žádnému povrchovému útvaru, tak není jasné, kam vnitřní materiál zmizel. Uvnitř Hebes Chasma je Hebes Mensa, asi 5 kilometrů vysoká stolovitá hora, mesa, která zdá se podstoupila částečné zhroucení, což by mohlo poskytnout některá vodítka. Snímek nahoře pořídila družice Marsu Mars Express a do velkých podrobností ukazuje chasma i neobvyklý zářez tvaru podkovu ve středu mesy. Zdá se, že materiál z mesy tekl na dno chasmy, zatímco možné tmavé vrstvy se objevily podobně jako inkoust při sesuvu půdy po svahu dolů. Nedávná hypotéza praví, že některé nižší vrstvy v Hebes Chasma tvoří slaná hornina, přičemž se sůl rozpouští v roztátém ledu, který protéká dírami do podzemní zvodně (akviferu).

Štítky: Mars, Mars express, Hebes Chasma


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »