Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proboření Hebes Chasma na Marsu

Uznání a copyright: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Co se to stalo s Hebes Chasma na Marsu? Hebes Chasma je proláklina kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož se tato proláklina neváže k žádnému povrchovému útvaru, tak není jasné, kam vnitřní materiál zmizel. Uvnitř Hebes Chasma je Hebes Mensa, asi 5 kilometrů vysoká stolovitá hora, mesa, která zdá se podstoupila částečné zhroucení, což by mohlo poskytnout některá vodítka. Snímek nahoře pořídila družice Marsu Mars Express a do velkých podrobností ukazuje chasma i neobvyklý zářez tvaru podkovu ve středu mesy. Zdá se, že materiál z mesy tekl na dno chasmy, zatímco možné tmavé vrstvy se objevily podobně jako inkoust při sesuvu půdy po svahu dolů. Nedávná hypotéza praví, že některé nižší vrstvy v Hebes Chasma tvoří slaná hornina, přičemž se sůl rozpouští v roztátém ledu, který protéká dírami do podzemní zvodně (akviferu).

Štítky: Mars, Mars express, Hebes Chasma


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »