Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proboření Hebes Chasma na Marsu

Uznání a copyright: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

Co se to stalo s Hebes Chasma na Marsu? Hebes Chasma je proláklina kousek na sever od ohromného kaňonu Valles Marineris. Jelikož se tato proláklina neváže k žádnému povrchovému útvaru, tak není jasné, kam vnitřní materiál zmizel. Uvnitř Hebes Chasma je Hebes Mensa, asi 5 kilometrů vysoká stolovitá hora, mesa, která zdá se podstoupila částečné zhroucení, což by mohlo poskytnout některá vodítka. Snímek nahoře pořídila družice Marsu Mars Express a do velkých podrobností ukazuje chasma i neobvyklý zářez tvaru podkovu ve středu mesy. Zdá se, že materiál z mesy tekl na dno chasmy, zatímco možné tmavé vrstvy se objevily podobně jako inkoust při sesuvu půdy po svahu dolů. Nedávná hypotéza praví, že některé nižší vrstvy v Hebes Chasma tvoří slaná hornina, přičemž se sůl rozpouští v roztátém ledu, který protéká dírami do podzemní zvodně (akviferu).

Štítky: Mars, Mars express, Hebes Chasma


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »