Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem Prstencové mlhoviny

Image Credit: Hubble, Large Binocular Telescope, Subaru Telescope; Composition & Copyright: Robert Gendler

Pro pozorovatele oblohy i s malým dalekohledem je to dobře známý pohled. Ovšem u Prstencové mlhoviny (M57) lze vidět mnohem víc, než je vidět jen malým dalekohledem. Snadno viditelný centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodná hloubková expozice, která je společným úsilím kombinujícím data ze tří různě velkých dalekohledů, zkoumá vlákna smyček zářícího plynu, která sahají od centrální hvězdy mnohem dále. Pozoruhodný kompozitní snímek obsahuje úzkopásmový snímek vodíku, viditelnou emisi a infračervenou emisi. Je zřejmé, že zářící materiál na tomto dobře prostudovaném příkladu planetární mlhoviny nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynný obal z vnějších vrstev, které odhodila Slunci podobná umírající hvězda. Prstencová mlhovina je asi 2000 světelných let daleko v hudebním souhvězdí Lyra.

Štítky: Prstencová mlhovina, Deep field, M57


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »