Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadpřirozený úplněk

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Večer 10. srpna vyšel velký, jasný a krásný úplněk poblíž přízemí, u nejbližšího bodu na eliptické dráze kolem naší dobré planety. Tento pozoruhodný snímek zachytil scénu skoro snových kvalit na východním pobřeží Spojených Států. Obraz je kompozitem 10 digitálních snímků pořízených rozsahem expozic od 1/500 až do 1 sekundy, aby se dal zachytit kontrast a podrobnosti v mnohem větším než normálním rozsahu jasnosti. Ve vzdálenosti přízemí zhruba 356 896 kilometrů byl srpnový úplněk nejbližší a největší ze všech tří letošních úplňků poblíž přízemí, kterým se nyní začalo populárně říkat superúplňky. Pokud jste srpnový superúplněk zmeškali, tak 8. září nastane další, i když ne tak super. Úplná fáze nastane o něco dále než je přízemí Měsíce a to ve vzdálenosti 358 387 kilometrů. To je pouze asi 0,4 procenta méně super (dál a menší), než super superúplněk.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Supermoon


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »