Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadpřirozený úplněk

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Večer 10. srpna vyšel velký, jasný a krásný úplněk poblíž přízemí, u nejbližšího bodu na eliptické dráze kolem naší dobré planety. Tento pozoruhodný snímek zachytil scénu skoro snových kvalit na východním pobřeží Spojených Států. Obraz je kompozitem 10 digitálních snímků pořízených rozsahem expozic od 1/500 až do 1 sekundy, aby se dal zachytit kontrast a podrobnosti v mnohem větším než normálním rozsahu jasnosti. Ve vzdálenosti přízemí zhruba 356 896 kilometrů byl srpnový úplněk nejbližší a největší ze všech tří letošních úplňků poblíž přízemí, kterým se nyní začalo populárně říkat superúplňky. Pokud jste srpnový superúplněk zmeškali, tak 8. září nastane další, i když ne tak super. Úplná fáze nastane o něco dále než je přízemí Měsíce a to ve vzdálenosti 358 387 kilometrů. To je pouze asi 0,4 procenta méně super (dál a menší), než super superúplněk.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Supermoon


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »