Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida v měsíčním světle

Uznání a copyright: Amir Hossein Abolfath (TWAN)

Noc osvětluje jasné měsíční světlo z úplňku poblíž perigea a na pohledu na oblohu z centrálního Íránu vrhá stíny. Snímek pořízený 12. srpna poblíž maxima každoročního meteorického roje Perseid také zachytil jednu jasnou a barevnou Perseidu nad stinným stromem v popředí. Letos až do časných ranních hodin pozorování meteorů ovlivňoval superúplněk a přesvěcoval stopy mnoha slabších Perseid. Jasnější Perseidy, jako třeba tato, byly ovšem stále vidět a jejich stopy směřovaly zpátky do hrdinského souhvězdí Perseus vpravo. Zrnka kosmického prachu na dráze za periodickou kometou Swift-Tuttle zametá planeta Země, ta vstupují do atmosféry rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu jako Perseidy a ve výškách kolem 100 kilometrů se rozžhaví a vypařují. Příští rok se budou Perseidy blýskat pod tmavou oblohou za novu.

Štítky: Úplněk, Meteor, Perseid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »