Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žádné rentgenové záření z SN 2014J

Uznání: NASA / CXC / SAO / R. Margutti et al.

Dalekohledy observatoří na celém světě byly v lednu nedočkavě využívány, aby sledovaly vzestup jasné supernovy SN 2014J v blízké galaxii M82. Přesto se možná ta nejdůležitější pozorování uskutečnila z oběžné dráhy, kde rentgenová observatoř Chandra nic neviděla. Exploze SN2014J byla identifikována jako supernova typu Ia a tak se myslelo, že ji vyvolal nárůst hmoty na bílém trpaslíkovi, který trvale hromadil materiál z doprovodné hvězdy. Tento model předpovídá, že když rázová vlna narazí do materiálu, který po sobě dříve zanechal bílý trpaslík, tak by mělo vznikat rentgenové záření. Ale žádné rentgenové záření ze supernovy nebylo vidět. Vložené snímky z Chandry ve falešných barvách jsou rentgenové snímky galaxie M82 před a po supernově, vystředěné na její polohu a jsou většinou prázdné. Ohromující nedostatek rentgenového záření z SN 2014J bude astronomy nutit prozkoumat další modely, aby mohli vysvětlit, co tyto kosmické exploze vyvolává.

Štítky: Supernova, Rentgenový, M82, Sn2014j


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »