Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Žádné rentgenové záření z SN 2014J

Uznání: NASA / CXC / SAO / R. Margutti et al.

Dalekohledy observatoří na celém světě byly v lednu nedočkavě využívány, aby sledovaly vzestup jasné supernovy SN 2014J v blízké galaxii M82. Přesto se možná ta nejdůležitější pozorování uskutečnila z oběžné dráhy, kde rentgenová observatoř Chandra nic neviděla. Exploze SN2014J byla identifikována jako supernova typu Ia a tak se myslelo, že ji vyvolal nárůst hmoty na bílém trpaslíkovi, který trvale hromadil materiál z doprovodné hvězdy. Tento model předpovídá, že když rázová vlna narazí do materiálu, který po sobě dříve zanechal bílý trpaslík, tak by mělo vznikat rentgenové záření. Ale žádné rentgenové záření ze supernovy nebylo vidět. Vložené snímky z Chandry ve falešných barvách jsou rentgenové snímky galaxie M82 před a po supernově, vystředěné na její polohu a jsou většinou prázdné. Ohromující nedostatek rentgenového záření z SN 2014J bude astronomy nutit prozkoumat další modely, aby mohli vysvětlit, co tyto kosmické exploze vyvolává.

Štítky: Supernova, Rentgenový, M82, Sn2014j


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »