Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Čínou

Uznání a copyright: Xiang Zhan (Beijing Planetarium)

Tento měsíc na Zemi pršel kometární prach a při každoročním meteorickém roji Perseid se míhal tmavou oblohou. Astronom Xiang Zhan pořídil v průběhu 4 hodin v noci 12./13. srpna sérii 10 sekundových expozic pomocí širokoúhlého objektivu, zatímco si užíval očekávaného kosmického pačasí nad Zhangbei Prairie v provincii Hebei v Číně. Kombinací snímků, na kterých zachytil 68 meteorů vytvořil kompozitní obraz Perseid z tohoto léta. Kometární částice velikosti zrnek písku letí vůči sobě souběžně a výsledkem je, že meteory zdánlivě vyvěrají z jednoho místa na obloze ve stejnojmenném souhvězdí Persea. Radiant vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné dráhy ve velké dálce zdánlivě sbíhají. Příštím pozoruhodným rojem budou koncem října Orionidy.

Galerie: Meteorický roj Perseid 2013

Štítky: Meteorický roj Perseid, Radiant, China


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »